Showing posts with label math. Show all posts
Showing posts with label math. Show all posts

Sunday, April 25, 2010

Math Galaxy - A Fun Way to Do Math!

The homeschool crew was asked to review Math Galaxy. Our family had an opportunity to review the workbooks, worksheet generators and programs that are provided by this amazing website.

Our favorite was the The Math Galaxy Whole Number Riddles eBook. It is an eBook in pdf format that contains 130 of the printable riddles that are in the Whole Numbers Worksheet Generator software plus standard worksheets for those who would prefer an eBook. It sells for $12.95 on the website. My middle guy loves to solve puzzles so this was the perfect math format for him.

The worksheet generators and programs are also excellent and perfect for supplementing any math curriculum. What I loved the most is that they are challenging and address higher math levels which is sometimes really hard to find as your children get older. Many of the programs I reviewed on this website are just a bit to high for my 3rd grader, but I know that we will definitely be using them as soon as he gets to that level in math. The programs and worksheet generators run $24.95.

I am a big advocate of making learning fun and so this website and the programs are perfect for making math fun especially for older elementary students.


Visit the Math Galaxy Website to see even more information and get started on making math fun and challenging for your children.

This review was done after our family was given workbooks, worksheet generators and programs as part of our membership in The Old Schoolhouse review team. The opinions are ours after we had a chance to try out the various products and implement them in our daily homeschool activities.

Friday, March 26, 2010

Critical Thinking Co. - Balance Benders



Our family reviewed the Balance Benders book from the Critical Thinking Company. At first I was a little confused by the book, since I'm not exactly a math whiz, but my math savvy husband explained the concept to me and we let our middle guy Jonathan give the book a try. It was a little difficult for him to grasp the concept, but once he did he kind of like the book too. The purpose of the book is to introduce your child to pre-algebraic skills, which is probably why it was a little more difficult for me since algebra was never one of my best subjects.

The Balance Bender book is $9.99.


Find out More Information Here as well as see other books they have to offer!



This book was provided to our family as part of being a member of The Old Schoolhouse review team, the opinions expressed here are ours after we have had a chance to review the book as a family.

Thursday, March 4, 2010

Math Mammoth - Grade 1

Our family reviewed Math Mammoth Grade 1 for the Old Schoolhouse Crew. Although my 5 year old is still in Kindergarten, he is advanced in math and we were looking for something to challenge him. This e-book was perfect for him and we are thankful we had an opportunity to try the books. I especially like the fact that the graphics and pages are simple so it doesn't take a lot of ink to print them out and also that you can print out pages as you need them.

I have mentioned before that the one thing that I do like about e-books that allow you to print one or two pages at a time is that it allows you to budget your ink cartridge cost. It also helps to keep away the clutter around the house and with three boys and two of them homeschooling, e-books help keep down the extra books and paper laying around in baskets and on shelves.

My little boy absolutely loved Math Mammoth and continues to work through the workbook.
The Light Blue Series is $29.70 for the full set or $15.50 to purchase the books separately. You can also purchase supportive materials for only $14.00 which includes answer keys, tests, cumulative reviews, worksheet maker, and Soft-Pak. There is also the option to purchase printed copies which is great for families that do not have access to a printer or who like having books rather than e-books for homeschool materials.

Math Mammoth has FOUR options for workbooks (from the Math Mammoth website):

WORKTEXTS BY TOPICS
The Blue Series
Worktexts with both explanations and problems.

Each book is on a particular topic, such as clock, multiplication, or geometry.
Cover topics in grades 1-6.

The Blue Series books contain explanations of the topics and are like a textbook & workbook in the same book. They can thus be used for many situations: for initial teaching, remedial teaching, or for review.

Each book in the Blue Series concentrates on a few topics only, such as addition & subtraction, multiplication, clock, fractions, division, geometry, etc.



THE FULL CURRICULUM
Light Blue Series
Covers grades 1-5.
Mastery-oriented.
Emphasizes conceptual development in a logical sequence.

Practically self-teaching - only a little teacher involvement needed

Math Mammoth Light Blue books constitute a complete mathematics curriculum for grades 1, 2, 3, 4, and 5. Just like the Blue books, they contain explanations of the topics and are like a textbook & workbook in the same book.

The Light Blue series covers all topics for a given grade level. Each grade level includes two parts of a worktext (A and B), tests, cumulative reviews, answer keys, and a worksheet maker.


WORKSHEETS BY GRADE
The Golden Series
For grades 3-8, organized by grade.

Contain problems only

The Golden Series books are worksheet collections by grade-level (from grade 3 through Algebra 1), and provide variable problems in a convenient one-topic per sheet format.

The Golden Series books do not teach the topics, and thus suit best teachers or tutors. They are great for classwork or homework, for general review, reinforcement, or practice material.
WORKSHEETS BY TOPIC
The Green Series
For grades 3-7, organized by topic.

Contain problems only

These are worksheet collections by topic, and provide very variable problems in a convenient one-topic per sheet format.

The Green Series books do not teach the topics, and thus suit best teachers or tutors. They are great for classwork or homework, for general review, reinforcement, or practice material.


There are not very many math series that give you these four amazing options to fit your families needs and at the price, you get an amazing curriculum that not only challenges, but creatively teaches your children math concepts.


VISIT THE MATH MAMMOTH WEBSITE

Family Mint


The Crew was asked to review the Family Mint website and set up a family account. Within a few minutes of setting up our account and playing with the service, I knew that it wasn't going to work for our family right now.

Our family is still recovering financially from my husband's railroad furlough so our boys are not given a weekly allowance. When they are given their own birthday money they manage their money by themselves. Our oldest last year asked to open his own savings account to save for a car. I imagine as the younger two reach their teens, they will want to do the same. If we are able to start giving our boys an allowance, this program would actually be perfect for us to show them how a bank works and how to keep track of their spending. I think however I would let the boys open their own "banks" and manage their own money.

The program basically sets your family up as the bank with each of your children being "patrons" and setting up their own accounts to make deposits and withdrawals. The children can set goals and you can set up interest rates for them. It's a really neat program and I think if you have a really big family where you need to keep track of each child's allowance or if you manage your children's money, this program would be perfect for you.

It's the most creative way that I have seen to teach your children how the banking system works and it keeps track of their available balance the way a bank would do which I thought was really a neat feature. I even tried to "withdraw" more than my balance to see what would happen and just like a personal bank account it told me that I did not have enough funds.

The best part about this service, is that it is free to everyone. I encourage my readers to try it out and see if this program will work for you.

VISIT THE FAMILY MINT and set up your family's account.

Tuesday, February 2, 2010

Math Tutor DVDs


The members of the Crew had an opportuntity to review to wonderful math DVDs this month.


The first DVD was The Basic Math Word Problem Tutor. It basically gives your homeschool student the opportunity to learn how to do word problems with an instructor who breaks the problems down piece by piece and then shows them how to solve them. It's not filled with a whole bunch of graphics, music or hype which helps the student focus more on math rather than on being entertained. My middle child viewed this with me and since he's very good at math like the rest of the males in my family, he was kind of bored when we reviewed the lessons that covered what he is learning in 3rd grade math. I think as his math gets more difficult though, this program will be helpful to guide him through the more complex story problems that are covered in this 8 hour program. It's a great way to help your student who is struggling with story problems like I did as a student! The DVD is $26.99.


The second DVD was my favorite of the two!! Oh how I wish I still had a young toddler in the house as this DVD is absolutely perfect for children from birth to age 5! As a photographer, I was absolutely captivated with the stunning photography in this DVD!! It makes me want a DSLR and a bazillion lenses even more! I also like the use of classical music in the DVD as well. I would have definitely used this video when my children were infants and toddlers. The DVD is $24.99 and is a perfect addition to your DVD library if you have small children. If you have seen Baby Einstein videos and love them, you are going to absolutely adore this video!


Math Tutor DVD Website

This product was provided to my family as part of my membership in The Old Schoolhouse Crew review team. The opinions expressed in this review are mine after our family has had a chance to review this product together.

factsfirst



If your children are working on learning their facts through flash cards or other programs, they are going to absolutely LOVE this website! Factsfirst is a fun website that not only teaches your children addition, subtraction, multiplication and division facts, but drills them to learn how to answer them quickly.

The program starts out by explaining to them the facts and the answers and then runs them through a series of drills of the problems.

It is progressive and as your child masters the facts it moves on in difficulty. My five year old absolutely loves trying to beat the speed!



Visual learners will like the chart to the right as it shows them what they need to learn and whether or not they have mastered the fact. If they have red, it is a fact they are having trouble yet. If they have yellow they know the fact but are slow to answer. If they have green (which my five year old loves to see) they have mastered the fact. A full green screen means that your child has master all the facts.




One of the most exciting features is the avatar creation part of the website. Your child gets to create an avatar that is their player for all the activities!! They get to choose hair, eye, and clothing color as well as choosing fun accessories to personalize their player. I think it really gives this site a personal touch that really grabs your child's interest and puts them into the game!


Then after your child has been drilling, they get to go to an "arcade" for five minutes. Even though the games are "fun" they still work on the facts that your child has just been working on to help reinforce their learning.



The crew was given a free 90 day trial to try out this website. A yearly membership is $49.

VISIT THE FACTSFIRST WEBSITE


This product was provided to my family as part of my membership in The Old Schoolhouse Crew review team. The opinions expressed in this review are mine after our family has had a chance to review this product together.

Tuesday, January 19, 2010

Math Score/Accurate Learning


Our family reviewed Math Score/Accurate Learning for the Crew this month. I really like this website and would recommend it to any parent that has a child in school and wants to supplement their child's math eduction or for those who are homeschooling and are looking for a full online curriculum. While it does not have all the graphic hype that a lot of online math sites do, it stimulates a child to learn through worksheets and assessments.

I love the calculator and the fact that the mouse can be used to enter the numbers. My boys are still learning typing skills so this proved to be quite beneficial for us. The best part about this program is the fact that you receive an e-mail of your child's daily progress.

Math Score is $14.95 per month and provides all the lessons and assessments necessary for an entire years worth of Math. It is set up for Grades 1 through Algebra 1. The website gives you a free trial so that you can try the product and see how beneficial it will be for your children's math education.


VISIT THE MATH SCORE WEBSITE
This product was provided to my family as part of my membership in The Old Schoolhouse Crew review team. The opinions expressed in this review are mine after our family has had a chance to review this product together.

Wednesday, January 13, 2010

Ray's Arithmetic Review for Dollar Homeschool


Our family received the Ray's Arithmetic lessons from the Dollar Homeschool website to review. Ray's Arithmetic provides lessons for mathematics from beginning counting all the way to calculus. This series includes a total of 28 books. Which includes 12 core math textbooks complete with answer keys, teacher's editions, and even math books that have specialized interests such as astronomy or bookkeeping.

This is the perfect purchase for that family that wants to give their children a quality math eduction but who is on a limited budget. I particularly like the fact that I received the e-book version of this series so that I can easily store and print pages for my children right at my computer. While my boys are partial to their bright textbooks, I like the fact that these are in black and white which saves my color ink cartridge for other things besides workbook pages.

You can get this entire series for only $59.00!! I can't think of any textbook type series where you can get this much core math material for all grades. In fact for many of the series that we have used the textbook and teacher's edition for each grade are much more than the price of this amazing CD.

While my boys are very satisfied with the series that we are using, these workbooks provide excellent supplementary activities for my family as well as the higher math books that will be able to be used to challenge their math skills as they get older.

I encourage you to visit the entire Dollar Homeschool website to see the other amazing items they have available. As I mentioned earlier, if you are trying to pinch pennies but want to give your children a quality eduction, this website is perfect for your family.

FIND OUT MORE ABOUT RAY'S ARITHMETIC AND OTHER DOLLAR HOMESCHOOL OFFERINGS

This product was provided to my family as part of my membership in The Old Schoolhouse Crew review team. The opinions expressed in this review are mine after our family has had a chance to review this product together.

Friday, November 20, 2009

GyMathtics DVD

In today's world where it's extremely hard to get your children to exercise, it's hard to find something that grabs their interest and gets them excited about working out. We had the incredible opportunity to review GyMathtics by Explormania. The 30 Minute video gets your children pumped up using math concepts to not only make the workout fun, but very educational as well. My five-year old especially liked this video as he likes math and is at the age where television or videos have to be exciting to grab his interest.

The video is $29.95 (free shipping and handling with a current promotion). There is also a second video available.


Find out More About the Video Here

Tuesday, November 10, 2009

Mathletics -- An absolutely fun way to practice math!


We had the extreme privilege to review Mathletics by 3P Learning for 45 days. My son Jonathan was absolutely thrilled with this website. He said it was so much fun playing the math games and said it was the best math website ever. The website service is only about $2.00 a week in cost and provides a fun math education for children in Kindergarten all the way up to the 8th grade.

Mathletics also has a yearly competition called the American Math Challenge. We just missed the deadline for the American Math Challenge so he was kind of bummed. My oldest had participated in the event before and thought it was so much fun. Children get to compete with other students from all over the world and solve as many math problems as they can.

The annual subscription per student to this service is $59.00 per year. If you have children that love to learn their subjects on the computer, this curriculum and website is perfect for your family.


VISIT THE MATHLETICS WEBSITE TODAY

Our family was provided this free trial as a part of The Old Schoolhouse Crew review team. The opinions are ours after having a chance to try out the service.

ABC Teach - A Homeschool Worksheet Heaven!!








When you are a homeschooler it's sometimes hard to find a worksheet for unit studies or to supplement your children's curriculum. You spend hours searching the internet trying to find that perfect worksheet or diagram to fit the lesson. ABC Teach is the perfect website for moms like me who want a one stop shop to find all the worksheets that we need.

While I have been using the FREE worksheets from the website for years, I had an opportunity to try out a full membership as a part of my participation in The Old Schoolhouse Crew review team. I was absolutely amazed at how many worksheets and resources were available at my fingertips!!

There are worksheets for every grade level and subject. I even found worksheets for reading books that we were doing this year which was extremely helpful as I was not going to have to sit down and write out my own worksheets. The ABC Tools section is even more helpful as you can use their customized worksheet generators to make your own personalized worksheets.

A yearly membership to this site is $40.00. A big savings from having to buy several workbooks to supplement your child's education.

VISIT THE WEBSITE

Thursday, August 27, 2009

Quarter Mile Math - We Are Racing Our Way to Math Success!!

We have found an amazing math program that is perfect for all three of my boys. Quarter Mile Math is a computer based math program for grades K-9. The students get to choose between horses or cars that race each other. As your child solves the problem his car or horse progresses down the track. The faster he solves the problem the faster they move.

This program covers:
  • Numbers and Letters (keyboarding instruction...which I absolutely love!)
  • Whole Numbers
  • Addition
  • Subtraction
  • Multiplication
  • Division
  • Fractions
  • Decimals
  • Percents
  • Estimation
  • Integers
  • Equations
  • and so much more....

There two major options for this program. The first is the Deluxe version which is only $2.95 per month for your entire family. $2.95 per family per month, $19.95 per family for one year (save $15.45 over one year) and $34.95 per family for two years (save $35.85 over two years). That is less that a math textbook!! This version, has all 323 topics in their entire product line which contains over 70,000 problems. The student's progress is tracked with a screen that shows all the topics which your child has practiced as well as the number of races they have completed, and their scores for each topic.

This version allows your children to participate in real-time tournaments with other people in your family. Children can play with their cousins or friends in other states!! This version does require an Internet connection, but your children are never actually on the web. You can download this program directly from the website and order a backup CD if you so choose.

The other option for families is the Standard program. These disks are $39.95 to $89.95 depending on the grades that you select. This is perfect for families like ours where we have multiple computers and two of them that do not have Internet connection. You can install the program on all your computers, but you need the disk to play the game so only one student can play at a time.

My little one absolutely loves this program. He is very competitive and was loving that he could "beat" the other cars by hitting the correct numbers on the screen. This program is perfect for him as he likes loud noises and activity and this program definitely kept his interest. I also notice a lot of improvement in his keyboarding skills as he has continued to play the game.

My middle child Jonathan loved this program as well as he liked the fact that it was a game and not just online problems. He still likes workbooks better, but wanted to play this game because it was so much fun.

My oldest son Brandon has the computer with the Internet connection so he reviewed the Deluxe version. I really liked the progress chart with this program and how quickly it tracks their scores. The other perk for him is being able to play tournaments with other family members.

I really like this program. It is very easy to install and add new players. It also captures a child's attention with the racing and the fun sounds. My only wish for programs like these is that they would progressively move children through the lessons. My boys often will play the same activity over and over rather than keep moving on to harder subjects. They tend to do that will all computer learning games so it wasn't just unique to this particular program. I will say however, that it was really easy to move from topic to topic on this program and we will be using this throughout our children's home eduction!!

For my readers, Quarter Mile Math is offering $5.00 either the Standard or Deluxe versions. The code for this discount is 7M7Z7. There is a place for this on the order form! This offer is good until September 30th.


Visit The Website to Get Started Today!!

Thursday, August 20, 2009

ALEKS Math


We recently reviewed the ALEKS (Assessment and LEarning in Knowledge Spaces Math program with my older two boys. ALEKS offers online courses in a variety of subjects for grades K-12, higher education and continuing education. While most of the courses are math related, there are also business, behavioral science, and higher education science programs available.

While it took awhile to get the program to work with all of our Internet security software, once the program was started it was very easy to get the boys started on their math lessons. You first start out with an evaluation for each child to see where their strengths and weaknesses are.

Once that is done, there is a pie chart that outlines the different lessons and where your child needs to improve or practice. I particularly like this part as sometimes I tend to drill my children in areas that they have already mastered. This program helps to to focus on the areas that your child needs improvement.

My boys stated that liked playing games more than just doing problems on the computer. Jonathan, my 3rd grader said that he likes workbooks and manipulatives much better. He is my more creative and hands on guy so I wasn't surprised that sitting at a computer was not fun for him. My oldest is more of a computer guru and I think that if he had the choice over math on the computer or on a workbook, he would definitely choose this program.

A subscription to ALEKS for an individual student is $19.95 per month. You can also save by subscribing for 6 months for $99.95 or a year for only $179.95. ALEKS gives you a month to try out their program for FREE!

Visit Their Website for More Information!